Dom Opieki Św. Brata Alberta
"Nasze Gospodarstwo"

Ks. Jan Mikos


Ks. Jan Mikos urodzony 27.05.1929 roku, w Kałkowie. Syn Władysława i Emilii. Wcześnie stracił ojca, robotnika w młynie. Podczas wojny skończył 2 klasy gimnazjum w „tajnych kompletach”. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Bodzentynie i jako 17-latek zakładał szkołę w Białogardzie, w ramach odpracowania stypendium szkolnego(dostał przydział do pracy, wyremontował stary budynek utworzył szkołę i ją prowadził). Do Seminarium Duchownego w Sandomierzu wstąpił w 1953 r. Pierwszą Jego parafią było Czermno, a pierwszym probostwem Dąbrówka koło Sulejowa – wybudował tam nowy kościół. Następną parafią księdza Jana była Nowa Słupia , w której uratował od zniszczenia pękający kościół . W tym czasie ukończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W czasie stanu wojennego prowadził i wykładał w Latającym Uniwersytecie Ludowym. Podczas prowadzonych wykładów o rolnictwie powstał problem starych , schorowanych rolników . To wtedy zrodziła się myśl pomocy „ludziom wsi„. Pojawił się zalążek trwającej do dnia dzisiejszego „ służbie ludziom starych , schorowanych ,samotnych z terenów wiejskich”.

W 1989 roku prowadził i doglądał budowę kolejnego Kościoła , tym razem w Skoszynie, którego został proboszczem – większość prac wykonano w czynie społecznym. Duży wpływ na stosunek ks. Jana Mikosa do ludzi starszych, opuszczonych i niepełnosprawnych miał profesor A. Stelmachowski , W. Pomianowska oraz doktor Piotrowski z Nowej Słupi, zwany „dziadkowym lekarzem”. W czasach wczesnego kapłaństwa zetknął się Ksiądz Jan ze skrajnym ubóstwem, w szczególności ludzi starszych, samotnych, niepełnosprawnych.

Wówczas narodziła się myśl, aby utworzyć specjalny dom dla takich ludzi. Pomysł powoli kiełkował, zostało zakupione upadłe gospodarstwo rolne z chatą w Nowym Skoszynie. Do jego renowacji i rozbudowy dokładali się ofiarodawcy, sponsorzy, wolontariusze. Każdy dawał to co miał, pomagał w sposób w jaki mógł.

Nie ma małych ofiar. Nawet z pomnożonego grosika mogą powstać wielkie dzieła. Schronisko zostało otwarte 9 września 1990 roku a w 2011 oddany został do użytku nowy budynek Schroniska.


Ksiądz Jan Mikos otrzymał :


  1. 1994- Nagroda im.Macieja Rataja
  2. 1995- Wyróżnienie Polcul Foundation
  3. 1996- Nagroda Zielonego Sztandaru
  4. 2004- Zwykli Niezwykli – Polskie Radio Kielce
  5. 2004-„Piękniejsza Polska”
  6. 2004- Pro Publico Bono
  7. 2005- Złoty Krzyż Zasługi
  8. 2006- Nagroda Specjalna Ministerstwa Polityki Społecznej